Rozumět audioknihám

Typ: přednáška / Pro: dospělí, rodiče, učitelé a knihovníci / Lektor: Lukáš Vavrečka

Rádi byste si drželi přehled o knižních novinkách, nebo se vrátili k oblíbeným knihám, ale kde na to vzít čas? Řešením by mohly být audioknihy – ale jak se v nich vyznat? Dozvíte se, v čem se od sebe mohou audioknihy různit, nakolik se liší nebo neliší od knihy. Jak najít dobrou audioknihu a jak včas rozpoznat tu špatnou. Jak se naučit správně poslouchat, rozumět i pamatovat si z poslechu a k čemu to může být dobré. V neposlední řadě se přednáška bude věnovat zákulisí samotné tvorby audioknih a tomu, jak mohou pomoci při výuce, nebo probudit v nečtenářích lásku k příběhům a literatuře.

Popis: Přednáška pro veřejnost v kategorii dospělí až senioři. Především pak z řad zájemců o mluvené slovo a podporu čtenářství u dětí a mládeže. V rámci přednášky zazní ukázky nahrávek mluveného slova. Návštěvníci nepotřebují žádné zvláštní pomůcky. Požadavky na techniku: Reproduktor s připojením přes Bluetooth nebo kabelem jack 3,5 mm.

 

Knihy potichu i nahlas

Typ: beseda / Pro: studenti až senioři / Účinkující: Lukáš Vavrečka a hosté

Zajímá vás, jak se knihy píší, vydávají, nahrávají a poslouchají? Jak se liší zkušenosti vydavatelů i spisovatelů s vydávání knih a audioknih? Co pro spisovatele znamená „mít audioknihu“ a jak to může ovlivňovat jeho další tvorbu? Jaké příběhy se mohou odehrávat v zákulisí knižní a audioknižní tvorby? Na tato a další témata budou diskutovat Lukáš Vavrečka a vybraní hosté z řad známých spisovatelů, jejichž díla lze číst i poslouchat. (Hosté budou po dohodě osloveni a vybráni v závislosti na časových možnostech, konkrétním datu a lokalitě).

Popis: Beseda pro veřejnost v kategorii studenti až senioři. V rámci přednášky zazní ukázky nahrávek mluveného slova. Návštěvníci nepotřebují žádné zvláštní pomůcky. Požadavky na techniku: Reproduktor s připojením přes Bluetooth nebo kabelem jack 3,5 mm.

 

Fantastické audioknihy

Typ: beseda / Pro: mládež, studenti a dospělí se zájmem o fantastiku / Účinkující: Lukáš Vavrečka a hosté

Díla českých autorů žánru sci-fi nebo fantasy se na knižní scéně vyjímají už léta a mnozí jsme jejich příběhy četli. Stále častěji si však jejich nová díla můžeme i poslechnout. Jaký je to zážitek? Co nového do světa české fantastiky vnášejí audioknihy a jaké to vůbec pro autora je slyšet vlastní příběh? Na tato a další témata budou diskutovat Lukáš Vavrečka a vybraní hosté z řad známých tvůrců české literární fantastiky. Mezi nimi se od roku 2021 v rámci těchto besed objevili Pavel Renčín, Leoš Kyša, Kristýna Sněgoňová, Michaela Merglová, Vilma Kadlečková a další. (Konkrétní hosté budou po dohodě osloveni a vybráni v závislosti na časových možnostech, konkrétním datu a lokalitě).

Popis: Beseda pro veřejnost v kategorii mládež, studenti a dospělí. V rámci přednášky zazní ukázky nahrávek mluveného slova. Návštěvníci nepotřebují žádné zvláštní pomůcky. Požadavky na techniku: Reproduktor s připojením přes Bluetooth nebo kabelem jack 3,5 mm.

 

Literatura v elektronických médiích

Typ: přednáška / Pro: dospělí, zvláště studenti VŠ / Lektor: Lukáš Vavrečka

Co všechno se lze o knihách dozvědět z elektronických médií, obzvláště internetu? Co znamená bookstagram, knižní influencer nebo barterová spolupráce? Jak pomoci české knižní a literární kultuře prostřednictvím elektronických médií a sociálních? Jaké místo má dnes knižní podcast? Jak navázat s nakladateli dobrou spolupráci, mít patřičný dosah, poutavý obsah a ke všemu tak, aby to nepřestala být zábava?

Popis: Přednáška pro dospělé, zvláště studenty VŠ. Součástí přednášky může být projekce. Návštěvníci nepotřebují žádné zvláštní pomůcky. Požadavky na techniku: Reproduktor s připojením přes Bluetooth nebo kabelem jack 3,5 mm, případně projektor.

 

Ostatní informace

Rozsah přednášek a besed 1,5–2 hodiny, dle zájmu. Možnost fakturovat přednášku i případný nákup publikací. Cena přednášky nebo besedy dle vzdálenosti a počtu případných hostů.

Přednášky nebo besedy lze domluvit mailem na: kafkowski@gmail.com