Alibi na příští noc

Detektivně-lyrická kniha obsahující čtyři úzce propojené příběhy, případy vražd s názvy: Alibi na příští noc, Pierot, Terapie a Poslední snídaně.

/ Pavel Mervart, 2014.
/ 224 stran

Detektivka nezemřela, detektivka žije! Přesvědčíte se o tom po přečtení nové knihy pardubického spisovatele Lukáše Vavrečky: jeho próza Alibi na příští noc je bystrá a vtipná, v několika tematických piruetách nápaditě čtenáře vtahuje do přitažlivého detektivního víření nad tajemstvími a tajnostmi, které vyplývají ze zápletek čtyř nerozlučných příběhů. Něco však můžeme prozradit: je to až v prvé řadě nepravá detektivka. Pod tímto hávem se totiž skrývá vytříbená psychologická próza, možná, občas, i báseň v próze… Stejně si však po přečtení opatřte alibi na příští noc. Hodí se v knize i v životě.

Vladimír Novotný

“Brilantně vybroušená psychologie postav provází čtenáře kolbištěm nečekaných dějových zvratů a záhybů. Až z toho mrazí. (…) Tahle kniha je konečně knihou, kterou stojí za to číst.”

Edita Dvořáková – Světy literatury

“Vavrečkovy variace a varianty detektivní povídky lze chápat jako ódu na sám akt tvorby, psaní uměleckého textu, jako knížku o jeho utváření – o tom, z čeho, jak a jaké rodí se postavy, příběhy. (…)”

Ivo Harák – Kulturní noviny

“… je to kniha intenzivně sexy, nepředvídatelná, mrazivá i tajemná tak, jako to máme všichni u svých nepolapitelných lásek rádi.”

Anna Březinová – Magazín Lógr

“Alibi na příští noc je aktuálním pojetím klasického žánru. Zároveň je zábavnou a napínavou knihou, které nechybí inteligence, vytříbený jazyk a styl.

Přemysl Krejčík – Kniha.cz

PŘEKLADY:
„Alibi na następną noc” [fragment powieści]